auto elektryk Poznań

Auto elektryk Poznań
tel:+48 501-790-267

 

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Bazową instalacją elektryczną jest układ zasilania, rozruchu i zapłonu. Jego usterki są też często przyczyną unieruchomienia pojazdu, problemów z rozruchem lub np. nadmiernym spalaniem paliwa. Podstawowym źródłem energii przy samochodzie z wyłączonym silnikiem jest akumulator, którego funkcje przejmuje po rozruchu silnika alternator ( prądnica ). Doświadczeni kierowcy sprawdzają co jakiś czas stan techniczny baterii akumulatora, stan nałądowania poszczególnych ogniw, zwłaszcza przed zimą. Podobnie okresowym testom należy poddawać alternator, sprawdzać jego moc wyjściową P=UxI ( czy jest ona dokładnie taka jak przewiduje to specyfikacja danego układu zasilania ) . Uchybienia od oczekiwanych parametrów zasilania moga wskazywać na degenerację akternatora, uszkodzenie, wytracie szczotek lub uszkodzenia komutatora. 

W kategorii odbiorników energii wytworzonej przez akumulator albo alternator znajdują się:

 • żarówki świateł drogowych
 • żarówki halogenów
 • żarówki oświetlenia wewnętrznego
 • sprzęt audio i video
 • silniczki wycieraczek
 • silniczki ustawienia świateł
 • świece zapłonowe
 • cewki zapłonowe
 • prostowniki
 • transformatory
 • styczniki
 • regulatory napięcia
 • zamki centralne
 • systemy alarmowe

 

 

 

Nawet wtedy gdy nie obserwujemy niepokojących objawów związanych z elektryką w samochodzie warto wykonać okresowe badanie, serwis instalacji elektrycznych powierzając ją doświadczonemu autoelektrykowi.

Czym zajmuje się auto-elektryk? Jako wyspecjalizowany w dziedzinie elektryki i elektroniki mechanik samochodowy jast w stanie, poprzez pomiary lub doświadczenie, zdiagnozować usterki w instalacji a następnie naprawić auto w którym np. nie chcą się zaświecić światła drogowe, rozrusznik nie reaguje na przekręcenie kluczyka, zepsuł się centralny zamek, spaliła się żarówka w kabinie auta. W przypadku nowszych aut wiedza tego elektryka samochodowego musi być poparta specjalistycznym sprzętem do diagnostyki komputerowej. Dzięki analizie danych z programów diagnostycznych można podjąć interwencję w modułach BSI, komputerach samochodowych, usuwając błędy lub programując odpowiednio komputery samochodowe. Zatem domeną tego specjalisty jest nie tylko elektryka ale także elektronika i po części informatyka ( w bardziej zaawansowanych modelach ). Codziennością jest naprawa auto alarmów, programowanie kluczy do aut, usuwanie filtrów dpf. 

Auto elektryk Poznań 
tel. 501-790-267

Każda marka jest bowiem inna i niezmiernie ważna jest tutaj znajomość pożądanych parametrów pracy układów elektr. powiązana z praktyką w reperacjach danej marki i wiedzą co psuje się najczęściej.

Pozwoli to uniknąć niespodzianek w rodzaju unieruchomienia auta w podróży. 

Przedmiotem serwisu elektrycznego auta jest również w zakresie podstawowym dbałość o połączenia kablowe między urządzeniami, sprawdzenie styków i połaczeń technicznych, które ze względu na bezustanne drgania elementów luzują się i mogą wywołać przerwanie obwodu prądu elektrycznego.

Instalacje elektryczne samochodowe:

pobierz w PDF:

schematy_elektryczne_autoelektryk_peugeot_306.pdf

Wentylatory_elektryka_peugeot_406klim.pdf

Autoelektryka_HONDA_ODYSSEY.pdf

Instalacja_elektryczna_Felicia.pdf

Fiat_Palio_schemat_instalacji_elektrycznej.pdf

Ford_Galaxy_Schemat_instalacji_elektrycznej.pdf

schemat_instalacji_elektrycznej_V40.pdf

Podstawowym przedmiotem napraw elektrycznych w samochodach są elementy instalacji. W dużym uproszczeniu elektryka samochodowa składa się ze źródeł zasilania jakimi są akumulator ( o napięciu znamionowym 6V , 12V lub 24V ) lub/i alternator, odbiorniki energii elektrycznej, oraz przewody łączące te  moduły. Oczywiste, że w nowszych samochodach, naszpikowanych urzadzeniami elektrycznymi i elektroniką stopień złozoności tych instalacji jest wiele razy większy niż w samochodach starej daty.

 

Autoelektryk Poznań - warsztat elektromechanika samochodowa

Tylko niektóre z tych elementów kierowca zwykle jest w stanie samodzielnie naprawić lub wymienić. Po dokonaniu reperacji, przy zastosowaniu dokładnie takich części jak to jest wymagane, konieczne jest sprawdzenie czy naprawiony układ elektryczny pracuje poprawnie. Sprawdzenie natężenia prądu, napięcia prądu, mocy dostarczanej do urządzeń , impedancji czy reaktancji lub pojemności. Od tego bowiem zależy czy inne urzadzenia będą chciały współpracować zgodnie z reperowanym elementem czy też niebawem znowy zobaczymy "choinkę" świecących się kontrolek na tablicy rozdzielczej. © 2014-2020
strzałka do góry